Liptovská Mara vodné dielo je neoddeliteľnou súčasťou regiónu Liptov, kde je postavená dôležitá priehrada, ktorá slúži na protipovodňové účely na rieke Váh v tejto oblasti a zároveň má aj hospodársky význam, pretože vyrába aj elektrickú energiu. Táto vodná nádrž sa nazýva aj ako Liptovské more.

Vodná nádrž Liptovská Mara je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády a bola vyrobená v rokoch 1969 – 1975 so zatopením 13-ich obcí na tomto úseku rieky. Vodná nádrž bola pomenovaná podľa jednej zaniknutej obce. Táto veľmi náročná úloha bola prevedená s firmou Váhostav tak, že všetky pamätihodnosti, vzácnosti boli prenesené do Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Obyvateľstvo zaplavených obcí bolo presídlené do náhradných priestorov. Bolo premiestnených pri výstavbe 11 miliónov m3 zeminy, vyše 300 tisíc m3 kameňa a 400 tisíc m3 železobetónu. Vodná elektráreň má výkon 198 MW zo štyroch turbín. Toto veľké dielo má obrovský význam nielen z ekonomického hľadiska ale aj zo strany cestovného ruchu.

Vodná nádrž sa nachádza na strednom Liptove medzi mestami Liptovský Mikuláš a Ružomberok a skutočne má veľmi dobrú zemepisnú polohu a je veľmi ľahko dostupná z každej strany. Rekreačná funkcia priehrady je relatívne poddimenzovaná, čo čaká na odstránenie tohto nedostatku. Vedenie a poslanci Liptovského Mikuláša musia si vytvoriť lepšie podmienky pre turistiku konkrétne aj tu pri vodnej nádrži.

Liptovský Trnovec funguje ako rekreačné stredisko, kde sa môže kempovať, rybárčiť a využiť aj vyhliadkovú loď na plavbu po Liptovskej Mare. Nachádza sa tu aj polostrov Ratkovo, ktoré funguje tu ako chránené územie. Spomeňme tu ešte archeologickú lokalitu Havránok, ktorý sa nachádza 2 km južne od osady Bobrovník. Bolo tu objavené keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1.stročia pred Kristom.

Ubytovacie kapacity v oblasti Liptovskej Mary sa stále zlepšujú. Stavajú sa hotely, penzióny, apartmány s využitím rôznych druhov finančných prostriedkov. Neďaleko Liptovskej Mary pri Ružomberku v doline Hrabovo sa nachádza apartmánový hotel Fatrapark 2, kde turisti si nájdu príjemné ubytovanie s dobre vybavenými izbami v tichom prostredí. Krásny Liptov s veľkou vodnou nádržou a turistickými lákadlami čakajú na Vás.