Ružomberok a cestovný ruch sú úzko spojené, čo vyplýva z výbornej geografickej polohy mesta na Liptove medzi krásnymi horami, z bohatej historickej minulosti a s tým spojenými kultúrnymi pamiatkami. Pozoruhodná zemepisná poloha mesta a s tým súvisiaci rýchly prístup do prírody predurčuje Ružomberok akýmsi určujúcim faktorom pre okolitý región.

Pre Ružomberok je charakteristický nielen cestovný ruch, ale sa nazýva aj študentským mestom, pretože tu študuje vyše 10 000 žiakov a študentov na rôznych akademických úrovniach. Mesto, ktoré leží pri diaľnici D1 je zároveň aj dôležitým dopravným uzlom a zahŕňa železničnú aj cestnú dopravu. Neďaleké Popradské letisko pomáha hlavne cestovateľom zo zahraničia navštíviť tento prekrásny kraj.                                     

Je piatym najväčším mestom Slovenska so svojimi 45 000 obyvateľmi. Infraštruktúra je bohatá a stále sa rozvíja. Pracovných príležitostí je dosť a priemysel sa rozvíja dobrým tempom, čo je základom úspešnosti pre celú oblasť. Šport je veľmi populárny, o tom svedčia aj rôzne športové kluby, bežci na turistických trasách aj s cyklistami.

Aké sú turistické zaujímavosti v okolí mesta Ružomberok?

Okolo mesta je prekrásna príroda, ktorá samotná poskytuje nevšedné zážitky pre turistov. Nájdete tu prírodné zaujímavosti, vrcholy hôr aj s výhľadmi, jazierske travertíny, chránené územia a pramene.

Medzi prírodné zaujímavosti tu patria tzv. haliny, ktoré tu predstavujú bralá vápencovo – dolomitného pôvodu a nachádzajú sa konkrétne pod vrcholom Malinô Brdo, kde je vybudované známe lyžiarske stredisko. Najkrajšie a najvyššie vrchy okolo mesta sú Chočské vrchy a vrch Čebrať, ktoré sú obľúbeným cieľom turistov. Medzi chránené územia patria Smrekovica, Skalná Alpa, Krkavá skala a ďalšie. Najznámejšie liečivé minerálne pramene sú Korytnica – Vojtech, Liptovské Sliače – Medokýš a ďalšie.     

Jazierské travertíny predstavujú vzácnu formu travertínovej terasy, ktoré sú výsledkom dlhodobého vývoja pôsobenia vody na travertínové lôžko.

Okrem prírodných zaujímavosti turisti tu nájdu aj historické a sakrálne pamiatky, múzeá a galérie, salaše a koliby a ďalšie zaujímavosti formou turistických atrakcií.

Ružomberok spolu s cestovným ruchom sú úzko spojené o tom svedčia aj spomínané turistické zaujímavosti, ktoré tu Vás čakajú. Pravda, niektoré vzácne prírodné scenérie môžete pozorovať len výnimočne, dá sa povedať so šťastím. Skúste to aj Vy, objavte tu niečo jedinečné.