Podľa Wikipédie obec Valča sa nachádza pod výbežkami vrchov Lúčanskej Malej Fatry. Táto dedina sa nachádza od okresného mesta Martin len 11,5 km. Prístupové cesty do nej vedú z obce Príbovce a z Trnova. Pre lepšie umiestnenie obce Valča do terénu spomeňme, že sa nachádza na úpätí vrchu Kriváň vo Valčianskej doline.

Valčianska dolina je obklopená krásnymi horami, kde sa nachádzajú aj zaujímavé prírodne scenérie, ktoré lákajú okrem domácich  turistov aj zahraničných do tejto oblasti. Turista okrem krás pohoria Malej Fatry tu nájde turistické lákadla a zaujímavosti, kultúrne a historické pamiatky, dobrú infraštruktúru v oblasti a skvelé ubytovacie príležitosti.

 V okolí obce Valča nájdete 6 turistických trás v celkovej dĺžke 30 km, ktoré sú riadne označené po celom úseku a tu určite sa nezablúdite. Trasy podľa smeru odkiaľ a kam sú označené a rozlíšené aj farbami pre lepšiu orientáciu. Napríklad modrá značka vedie cez dedinu na sedlo Maríkova a pokračuje do obce Kunerad, kde sa nachádza kvalitne vybudované a známe lyžiarske stredisko Snowland.   Okrem týchto turistických trás pre peších sú tu vybudované dve cyklotrasy, ktoré vedú priamo cez dedinu.

Snowland, lyžiarske stredisko je veľmi vyhľadávaným miestom hlavne v zimnom období, kde pred vstupom do areálu čaká na lyžiarov 1200 parkovacích miest. Obdobne v areáli sa nachádzajú všetky bežné prostriedky, ktoré sa nachádzajú dnes aj v ostatných lyžiarskych strediskách. Sú to zrejme vleky a lanovky, prostriedky na úpravu dráh a na  umelé zasnežovanie, svetlenie pre nočnú jazdu, predaj skipasov, reštauračné a iné zariadenia pre chod celého strediska. Je to prímestské zariadenie, kde sa nachádza celkom 8 dráh s prevýšením do 300 m. Lyžovanie je vyhľadávané hlavne rodinami.

Ubytovanie v oblasti Valčianskej doliny je zabezpečené, ale kvôli veľkým počtom turistov to nie je možné pre všetkých v blízkosti lyžiarskeho strediska. Možnosti na ubytovanie nájdete najviac v Martine, Poprade, Ružomberku ale aj v okolitých menších obciach.

Valčianska dolina so svojimi prírodnými krásami v skutočne tichom prostredí čaká na Vás, aby ste sa tu dobre cítili.